English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Nowelizacja rozporządzenia o zatrudnianiu cudzoziemców spoza UE to sukces Pracodawców RP

17-12-2010

Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak podpisała nowelizację rozporządzenia w sprawie zatrudniania na terytorium RP cudzoziemców spoza UE. Pracodawcy RP wielokrotnie zgłaszali potrzebę zmiany tych przepisów.

 

Decyzja minister Fedak pozwoli na zatrudnianie obywateli Ukrainy, Białorusi, Rosji, Gruzji i Mołdawii w ramach tzw. procedury uproszczonej - bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Zgodnie z nowymi przepisami cudzoziemcy będą mogli pracować legalnie przez pół roku w Polsce wyłącznie na podstawie zarejestrowanego w powiatowym urzędzie pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia mu pracy (zgłasza pracodawca) oraz posiadania ważnej wizy pracowniczej.

 

Według zapewnień Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, znowelizowane rozporządzenie wejdzie w życie najpóźniej pod koniec przyszłego tygodnia.

 

Pracodawcy RP wielokrotnie zgłaszali potrzebę zmiany przepisów rozporządzenia. Jego dotychczasowy kształt pozwalał na zatrudnianie w ramach procedury uproszczonej jedynie do końca bieżącego roku. Pracodawcy RP jako jedyni wielokrotnie przypominali, że brak wejścia w życie wspomnianego rozporządzenia najpóźniej od 1 stycznia 2011 - przy jednoczesnym braku przepisów przejściowych - mógłby postawić przedsiębiorców zatrudniających cudzoziemców w bardzo kłopotliwej sytuacji. Wraz z końcem bieżącego roku pracodawcy korzystający z uproszczonej procedury byliby bowiem zmuszeni do uzyskania stosownych zezwoleń na pracę dla zatrudnianych cudzoziemców, aby ich zatrudnianie było legalne. Do czasu otrzymania takiego zezwolenia cudzoziemcy nie mogliby podejmować żadnej pracy zarobkowej w naszym kraju. Tym samym przedsiębiorcy ponieśliby wszelkie negatywne konsekwencje z tytułu nielegalnego zatrudniania cudzoziemców tylko dlatego, że prawodawca nie był w stanie wprowadzić na czas stosownych regulacji prawnych.