English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Nowy sposób rejestracji spólek z o.o.

20-12-2010

Zdaniem Pracodawców RP wszelkie ułatwienia dla chcących rozpocząć działalność gospodarczą, w tym szansa na rejestrację spółki z o.o. w 24 godziny, zasługują na aprobatę. - Zwracamy jednak uwagę na to, aby nowe rozwiązania nie podzieliły losu tzw. „jednego okienka”, które w praktyce nie spełnia swojej funkcji – mówi ekspert Pracodawców RP, Adam Kwaśnik.

 
Jeżeli ustawodawca zaakceptuje projekt, który został skierowany do sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, to już wkrótce od założycieli będzie zależało, czy zgłoszą oni do KRS spółkę z o.o. w taki sposób jak obecnie, czy też za pomocą specjalnego formularza – bez konieczności zawierania umowy spółki w formie aktu notarialnego. Co więcej - jeżeli założyciele zdecydują się przesłać formularz zgłoszeniowy w formie elektronicznej, nie będą musieli zgłaszać się do sądu osobiście. Takie rozwiązanie może zmniejszyć koszty rejestracji jednej z najbardziej popularnych form prowadzenia działalności gospodarczej.
 
- Zmiany powinny być wprowadzane kompleksowo, razem ze nowelizacją przepisów regulujących inne obowiązki nakładane na nowo powstającą firmę, związane np. z uzyskaniem Numeru Identyfikacji Podatkowej, zarejestrowaniem się na potrzeby VAT, ZUS lub zgłoszenia do urzędu statystycznego – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Adam Kwaśnik. W rzeczywistości bowiem sam wpis do rejestru w sądzie, mimo że spółka nabywa w tym momencie osobowość prawną, ze względu na wiele innych obowiązków rejestracyjnych, jakie należy spełnić przed rozpoczęciem działalności pozostawia ją bez możliwości prowadzenia efektywnej działalności gospodarczej. Dlatego też dużą rolę ma do odegrania szybka informatyzacja sądów i urzędów wykonujących zadania publiczne. - Sędziowie i urzędnicy muszą być odpowiednio przeszkoleni z możliwości korzystania z rozwiązań teleinformatycznych. Ponadto ważne jest, by serwery poszczególnych instytucji tworzyły spójną sieć, dzięki której mogło dochodzić do rzeczywistej wymiany informacji między nimi - mówi Adam Kwaśnik.