English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Zdaniem Pracodawców RP likwidacja obowiązku posiadania NIP nie będzie żadną rewolucją

30-12-2010

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany w ustawie o ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, polegające m.in. na odstąpieniu od obowiązku posiadania NIP przez osoby fizyczne, nie prowadzące działalności gospodarczej. Zdaniem Pracodawców RP nie będzie to przełom w ułatwieniu prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Pracodawcy RP popierają działania zmierzające do ograniczenia liczby zbędnych identyfikatorów, jakimi podatnicy muszą posługiwać się w kontaktach z organami skarbowymi. - Proponowana zmiana ma jednak charakter jedynie kosmetyczny, gdyż podatnicy będący osobami fizycznymi już zdążyli przyzwyczaić się do posługiwania w kontaktach z administracją podatkową numerem NIP. Budzi naszą wątpliwość to, czy zastąpienie NIP numerem PESEL w przypadku osób nie posiadających PESEL (np. nierezydenci) zapewni odpowiedni poziom identyfikacji takich osób – podkreślają eksperci Pracodawców RP. Zaproponowane rozwiązanie  jest zbędne, a czas i energia poświęcone na jego sporządzenie można by wykorzystać na inne, bardziej potrzebne zmiany legislacyjne zmierzające do uproszczenia systemu.

 

Zdaniem Pracodawców RP zapowiedzi Ministerstwa Finansów na temat przyszłorocznych zmian dotyczących ułatwiania prowadzenia działalności gospodarczej w aspekcie prawa podatkowego są działaniem bardziej PR-owymi, ponieważ jak dotąd mgliste zapowiedzi zmiany zasad skarżenia do sądu administracyjnego interpretacji indywidualnych czy likwidacja NIP dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej nie spowodują oczekiwanego uproszczenia systemu.