English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Czy dane podatników są dobrze chronione?

03-01-2011

 

Pracodawcy RP z niepokojem przyjmują informacje medialne dotyczące wyników kontroli Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych urzędów kontroli skarbowej. Inspektorzy Biura GIODO wykazali nieprawidłowości w zakresie odnotowywania i raportowania w systemie informatycznym informacji dotyczących m.in. pierwszego wprowadzenia danych czy też identyfikatora użytkownika, które te dane wprowadzał.

 

Pracodawcy RP przyjmują płynące z kontroli wnioski z niepokojem, bowiem może to oznaczać, że dane podatników nie są chronione przez organy podatkowe w odpowiedni sposób. - Od dawna zabiegamy o unowocześnienie kanałów kontaktu obywateli z administracją poprzez ich digitalizację. To człowiek jest bowiem najsłabszym ogniwem, źródłem nieprawidłowości, które skutkują wyciekiem poufnych informacji  – przypomina ekspert Pracodawców RP, Adam Kwaśnik.

 

W tym kontekście należy rozróżnić dwa problemy – bezpieczeństwa i integralności informacji dostarczanych administracji przez obywateli oraz bezpieczeństwa informacji, którymi administracja już dysponuje. O ile w pierwszym przypadku zauważalne są postępy w liberalizacji ortodoksyjnego podejścia, które do tej pory wymagało stosowania zabezpieczeń nieadekwatnych do poziomu narażenia tych danych na ataki z zewnątrz, to w drugim wypadku postulowane jest zapewnienie poziomu bezpieczeństwa, który uniemożliwi wyciek informacji z – jak się wydaje większości obywateli  - szczelnego systemu.