English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Program Solidarność Pokoleń 50+ jest nieskuteczny

14-02-2011

Zdaniem Pracodawców RP polityka rządu dotycząca osób starszych pozostawia wiele do życzenia. Brakuje przede wszystkim efektywnych form aktywizacji zawodowej. Z 7,3 mld zł wydanych na program, tylko 2,3 mld wydano na bezpośrednią pomoc dla osób powyżej 50. roku życia.

 

Resort pracy przygotował informację o tym, jak rząd realizuje program Solidarność Pokoleń 50+. Jak wynika z jego wyliczeń, na ten cel wydał już 7,3 mld zł. Celem programu jest, by w 2020 r. pracowała co druga osoba, która skończyła 50. rok życia. Tymczasem obecnie pracuje jedynie 35 proc. Polaków w grupie 55 – 64 lata. Wprawdzie, jak wynika z informacji, którymi chwali się resort pracy, w ciągu ostatnich trzech lat wskaźnik ten wzrósł o 7 pkt. proc., ale zdaniem Pracodawców RP, trudno potraktować to za dowód skuteczności programu rządowego. 

 

- To przede wszystkim wynik ograniczania przywilejów emerytalnych - działania jak najbardziej potrzebnego, ale całkowicie niezwiązanego z samym programem – uważa Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Pracodawców RP. Jej zdaniem wiele wątpliwości pozostawia także sposób kwalifikacji pieniędzy wykorzystanych na realizację programu. – Zaliczano do niego także środki, które wcale nie były kierowane bezpośrednio na aktywizację zawodową tych osób, lecz budżetową substytucję emerytur pomostowych – wymienia Janczewska.

 

Na szkolenia, staże, prace interwencyjne oraz dotacje na założenie firmy wydano jedynie niespełna jedną trzecią z 7,3 mld zł. Efektywność tej pomocy bezpośredniej ministerstwo pracy oceniło na 43 proc. – To jasny sygnał, że nad programem należy jeszcze popracować. Ważne są jednak nie tylko same zmiany legislacyjne, które zobligują osoby starsze do dłuższej aktywności zawodowej, ale przede wszystkim zmiany mentalne i przekonanie osób 50+, że dłuższa praca jest nie tylko konieczna, ale i opłacalna – dodaje Janczewska.