English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Alarmujące dane dotyczące nadużyć pracowników

18-02-2011

Z raportu Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes i Uniwersytetu Szczecińskiego wynika, że aż 77 proc. firm ucierpiało w ostatnich dwóch latach wskutek nadużyć pracowniczych. Mimo spadku liczby oszustw, przedsiębiorcy ciągle ponoszą bardzo duże straty wynoszące w handlu detalicznym 2,6 mld zł rocznie.

 

- To niestety tylko część ryzyka, które wiąże się z zatrudnianiem pracowników. Do tego dochodzi znaczna liczba fikcyjnych zwolnień lekarskich, które obciążają budżet pracodawców – mówi ekspert Pracodawców RP, mecenas Monika Gładoch Przypomnijmy, iż zgodnie z kodeksem pracy podczas nieobecności pracownika w pracy spowodowanej chorobą pracodawca jest zobowiązany przez 33 dni w roku do wypłaty 80 proc. wynagrodzenia.

 

Nieuczciwość pracowników powstrzymuje przedsiębiorców przed zatrudnianiem osób na podstawie umów o pracę, a także z podpisywaniem umów bezterminowych.

 

- Rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem, który dokonał kradzieży, to marna pociecha dla pracodawcy. Dochodzenie odszkodowania przed sądem pracy jest długotrwałe i absorbujące. Należy szukać nowych rozwiązań, które ograniczą ryzyko pracodawcy związane z zatrudnianiem nieuczciwych pracowników – uważa Monika Gładoch, postulując rozważenie wprowadzenia w umowach o pracę dłuższych okresów próbnych, które w niektórych krajach Unii Europejskiej wynoszą nawet pół roku, natomiast zgodnie z polskim kodeksem pracy nie mogą przekraczać trzech miesięcy.