English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

E – sądy odniosły sukces

25-02-2011

Rośnie popularność e-sądów. Dotychczas na wokandę wpłynęło ok. 700 tys. pozwów. Od początku tego roku przesłano już kolejnych 90 tys. Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej bardzo aktywnie wspierali tę inicjatywę, która ma ogromne znaczenie dla przedsiębiorców.

 

W elektronicznym postępowaniu rozpatrywane są pozwy o zapłatę w trybie upominawczym. Dotyczą one najprostszych spraw, takich jak zaległe opłaty za prąd bądź telefon. - W związku z tym, iż cała procedura odbywa się elektronicznie, postępowanie stanowi ogromne ułatwienie i oszczędność dla przedsiębiorców, którzy dokumenty mogą przesyłać z dowolnego miejsca w kraju – mówi Emilia Amielanczyk, ekspert Pracodawców RP.

 

O tym jak wielką popularnością cieszą się e – sądy świadczy fakt, że chwilowo będzie zmuszony zawiesić swoją działalność. Od 14 lutego przez dwa tygodnie nie będą przyjmowane nowe pozwy, gdyż trwać będą prace mające na celu archiwizowanie danych. Dotychczas do e-sądów wpłynęło ok. 700 tys. pozwów, a od początku tego roku przesłano już kolejnych 90 tys.

 

Pracodawcy RP popierają nowy projekt przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, który rozszerza postępowanie na nadawanie elektronicznej klauzuli wykonalności bankowym tytułom egzekucyjnym. Ponadto miałyby powstać kolejne e-sądy w kilku innych miastach.