English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Zdaniem Pracodawców RP składka do OFE nie powinna być zmieniona

08-03-2011

Komitet Stały Rady Ministrów w piątek zaakceptował propozycję ministra Michała Boniego zakładającą wzrost składki przekazywanej do OFE od 2018 r. do 5 procent. Pracodawcy RP, wbrew publikacjom prasowym, nie podpisali żadnego porozumienia w ramach Komisji Trójstronnej, ani też z partnerami społecznymi. Naszym zdaniem składka przekazywana do OFE powinna pozostać na nie zmienionym poziomie.


Większa cześć składki przekazywana do Otwartych Funduszy Emerytalnych wpłynie na wyższą stopę zastępowalności przyszłych emerytur. Ważne jest także, że większa część składki inwestowana na rynkach, niż w pierwotnej rządowej propozycji, będzie niezależna od decyzji politycznych i będzie wynikiem tylko i wyłącznie możliwości pomnażania kapitału na rynkach. Nie rozwiązuje on jednak obecnego problemu rosnącego zadłużenia budżetu państwa. Zdaniem Pracodawców RP w obecnej sytuacji ekonomicznej państwa priorytetem powinno być reformowanie strony wydatkowej budżetu.


Obecne przedłożenie rządowe zmniejszające czasowo składkę przekazywaną do OFE, jest decyzją polityczną i zdaniem Pracodawców RP nie ma żadnej pewności, że w 2018 r. składka będzie rzeczywiście wynosiła 5 procent. Jeśli nie zreformujemy Państwa w przyszłości również okaże się, że potrzeba zmniejszania deficytu budżetowego wygra ze zdrowym rozsądkiem i zapewnieniem jak najwyższych świadczeń emerytalnych.


Pracodawcy RP oświadczają, że nie byli sygnatariuszami żadnym porozumień z partnerami społecznymi mającej na celu poparcie działań rządu w celu zmniejszenia wartości składki przekazywanej do OFE.