English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Pracodawcy RP przypominają, że za nielegalny strajk grozi odpowiedzialność prawna

05-04-2011

Związki zawodowe przygotowują się do przeprowadzenia w najbliższych dniach i tygodniach sporów zbiorowych i strajków. Pracodawcy RP przypominają o konieczności przestrzegania obowiązujących norm prawnych, za których naruszenie grozi odpowiedzialność cywilna i karna.

 

Pracodawcy RP przypominają, że strajk jest środkiem ostatecznym, a zatem jego organizatorzy muszą przejść wszystkie etapy pokojowego zakończenia sporu zbiorowego. - Obowiązkiem kierujących strajkiem jest współpraca z pracodawcą – po to, by zapewnić normalne funkcjonowanie firmy oraz umożliwienie pracy pracownikom nie biorącym w nim udziału – podkreśla ekspert Pracodawców RP, mec. Monika Gładoch. Ekspert przypomina również, że niektóre metody protestu, jak np. strajk głodowy i strajk gorliwości, są niedopuszczalne.

 

- Bardzo często skutki strajku obciążają zwykłych pracowników, którzy nie byli świadomi bezprawności działań liderów związkowych – mówi mec. Monika Gładoch. Przede wszystkim pracownik nie świadczący pracy traci wynagrodzenie, bowiem uczestnik strajku zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy wyłącznie wtedy, gdy strajk został zorganizowany zgodnie z przepisami ustawy. Orzeczenie o nielegalności strajku prowadzi do sytuacji, w której pracownik traci wszelkie uprawnienia związane zatrudnieniem. Co więcej - organizatorzy nielegalnych akcji protestacyjnych i strajków muszą liczyć się z możliwością rozwiązania z nimi umowy o pracę, nawet w trybie dyscyplinarnym. Negatywne skutki dotyczą również szeregowych pracowników biorących udział w tych nielegalnych działaniach.