English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Pracodawcy RP oceniają Wieloletni Plan Finansowy

05-04-2011

Pracodawcy RP uważają, że przedstawione w wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2011 – 2014 wartości makroekonomiczne są nazbyt optymistyczne.

 

Resort finansów oszacował, że dochody budżetu będą rosły w latach 2012 – 2014 pomimo tego, że wzrost gospodarczy ma być w roku 2013 i 2014 niższy niż w roku 2012. Skąd więc taki optymizm urzędników? - Być może planowane jest dalsze podnoszenie podatków, co rzeczywiście w krótkim okresie dałoby wyższe wpływy do budżetu, ale w długim będzie hamowało wzrost gospodarczy. Być może podniesiona zostanie ściągalność podatków i ograniczona szara strefa. Jeżeli tak, to chcielibyśmy poznać kroki, które w tym celu zostaną podjęte – mówi ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki.

 

Autorzy Wieloletniego Planu Finansowego zakładają stabilizację sytuacji gospodarczej na świecie. Zdaniem Pracodawców RP, chociażby w kontekście ostatnich wydarzeń w Portugalii prognoza ta jest obarczona dużą dozą niepewności. Jednocześnie Pracodawcy RP zgadzają się z autorami planu, że motorem rozwoju nadal będzie konsumpcja. - Jednak aby tak było, potrzebne są działania zachęcające do tworzenia miejsc pracy. Na razie mamy do czynienia z ograniczeniem środków Funduszu Pracy. Trzeba pamiętać, że ewentualny, dalszy wzrost bezrobocia może szybko tę konsumpcję zahamować – mówi Rogowiecki.

 

Zdaniem Pracodawców RP najbliższych kilka lat będzie okresem stabilnego wzrostu gospodarczego. Nadal jednak będzie on znacząco niższy niż przed światowym kryzysem. Czas ten musi być wykorzystany na rzeczywistą poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej. W szczególności dotyczy to prawa pracy i prawa podatkowego. Jednocześnie nadal nie wiadomo, jak rząd chce uzdrowić finanse publiczne. Jedynym pewnikiem jest to, że jeśli sytuacja będzie się pogarszać, wzrosną obciążenia podatkowe.