English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Założenia budżetowe są mało realne

05-04-2011

Na wtorkowym posiedzeniu (5.4.2011.) rząd przyjął przedłożone przez Ministra Finansów założenia do budżetu państwa na 2012 r. W ocenie Pracodawców RP są one realne jeśli chodzi o dynamikę PKB (4 proc.), lecz mogą okazać się zbyt optymistyczne jeśli chodzi dochody budżetu.

 

W ocenie resortu finansów, dochody budżetu będą rosły w latach 2012 – 2014 pomimo tego, że wzrost gospodarczy będzie w roku 2013 i 2014 niższy, niż w roku 2012. Skąd więc taki optymizm urzędników? - Być może planowane jest dalsze podnoszenie podatków, co rzeczywiście w krótkim okresie dałoby wyższe wpływy podatkowe, ale w długim hamowało wzrost gospodarczy. Być może podniesiona zostanie ściągalność podatków, ograniczona szara strefa. Jeżeli tak, to chcielibyśmy poznać kroku, które w tym celu mają zostać podjęte. Jednocześnie nadal nie wiemy jak rząd chce uzdrowić finanse publiczne i tym samym trudno znaleźć uzasadnienie dla przewidywanego obniżania deficytu budżetowego. Jedyny pewnik to taki, że jeśli sytuacja będzie się pogarszać wzrosną obciążenia podatkowe – mówi ekspert pracodawców RP, Piotr Rogowiecki.

 

W ocenie Pracodawców RP najbliższe kilka lat będzie okresem stabilnego wzrostu gospodarczego. Nadal jednak będzie znacząco niższy, niż przed światowym kryzysem. - Okres ten musi być wykorzystany na rzeczywistą poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej. W szczególności dotyczy to prawa pracy i prawa podatkowego – mówi ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki.

 

Pracodawcy RP zgadzają się z autorami planu, że motorem rozwoju gospodarczego będzie konsumpcja. Jednak aby tak było, potrzebne są działania zachęcającego tworzenia miejsc pracy, póki co mamy do czynienia z ograniczeniem środków Funduszu Pracy.