English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

System emerytur mundurowych wymaga zmian

02-05-2011

Przywileje emerytalne służb mundurowych wymagają jak najszybszej, gruntownej, zmiany. Zapowiedź resortu finansów, że jeszcze w tym roku przeprowadzi reformy, została przyjęta z nadzieją. Sytuacja, w której jedni obywatele muszą pracować do 65 roku życia, a inni mogą przejść na emeryturę już w wieku 33 lat, po przepracowaniu zaledwie 15 lat, jest niesprawiedliwa społecznie. Dalsze utrzymywanie tej sytuacji to także zagrożenie dla finansów publicznych. Świadczenia te pokrywane są niemal w całości z budżetu państwa.

 

Zdaniem Pracodawców RP dobrym rozwiązaniem byłoby obliczanie kapitału emerytalnego i premiowanie dłuższej aktywności zawodowej. Obecny system w żaden sposób nie zachęca do pozostawania dłuższej na służbie, a nawet demotywuje mundurowych do dalszej pracy. Wiele osób wybiera ten zawód, kierując się perspektywą wcześniejszej emerytury.

 

Także związkowcy zgadzają się na wydłużenie pracy w służbach mundurowych. Proponują oni zwiększyć je o pięć lat, co oznacza, że prawo do emerytury mundurowi zyskiwaliby nie po 15, ale po 20 latach. Tymczasem rządowy projekt zakłada przyznanie prawa do emerytury po minimum 25 latach służby i ukończeniu 55 lat.

 

Kolejną, zapowiadaną przez ministerstwo finansów, zmianą jest wprowadzenie zakazu łączenia emerytury z prawem do renty. Teraz w razie stwierdzenia uszczerbku na zdrowiu przysługuje dodatkowe 15 proc. podwyżki do emerytury. W nowym systemie trzeba będzie wybrać albo renta, albo emerytura, dzięki czemu nie będzie możliwości otrzymywania podwójnych świadczeń, co pozwoli zaoszczędzić dodatkowe pieniądze.

 

Pracodawcy RP popierają kierunek zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych. Propozycje wydają się jednak w dalszym ciągu niewystarczające. System ten pozostanie dalej zdecydowanie korzystniejszym dla przyszłego emeryta, niż system powszechny. Uważamy, że docelowo systemy trzeba połączyć. Należy pamiętać, że w służbach mundurowych istnieje wiele administracyjnych stanowisk, które mogą wykonywać także starsze osoby wieku przedemerytalnym. Mamy nadzieję, że rząd uchwali projekt ustawy jeszcze przed rozpoczęciem kampanii wyborczej.