English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Niebezpieczna spirala zadłużania się państwa

11-05-2011

Zdaniem Pracodawców RP rosnący dług publiczny nie tylko sprawia, że rosną wydatki budżetowe na jego obsługę (zgodnie z projektem budżetu na rok 2012 o 11,6 proc. w porównaniu z 2011 r.), ale także w znaczący sposób wpływa na gospodarkę i możliwości rozwoju przedsiębiorstw.

 

- Zadłużanie się państwa nie będzie mogło narastać w nieskończoność - prędzej czy później rząd postawiony pod ścianą zdecyduje się na podwyżkę podatków. Chyba że zdecyduje się na reformy po stronie wydatkowej budżetu. Na to chyba jednak nie możemy liczyć – mówi ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki. Ta sytuacja w oczywisty sposób odbije się na kondycji przedsiębiorstw.

 

Drugim ważnym elementem będącym wynikiem wzrastającego zadłużenia jest fakt, że rząd na obsługę długu potrzebuje pieniędzy, które musi uzyskać zapożyczając się. Podobnie jak w przypadku deficytu, mamy tu do czynienia z mechanizmem wypierania. - Środki, które w normalnych warunkach płynęłyby do przedsiębiorstw i służyły do wzrostu inwestycji, są pożyczane przez państwo na obsługę długu publicznego – tłumaczy Rogowiecki. Państwo jest dla banków idealnym klientem, ponieważ ryzyko jego bankructwa jest nieporównywalnie mniejsze niż w przypadku jakiegokolwiek przedsiębiorstwa. W związku z tym przedsiębiorcy by uzyskać środki na rozwój, muszą płacić wyższe oprocentowanie.

 

Gdyby opierać się jedynie na kolejnych ekstrapolacjach Ministerstwa Finansów zawartych w kolejnych strategiach, można byłoby spać spokojnie – wskaźniki obrazujące stan finansów publicznych mają się poprawiać. - Trudno jednak znaleźć uzasadnienie dla tych prognoz – ponieważ dynamika PKB gwałtownie nie przyspieszy, by ratować finanse państwa rząd może zdecydować się na kolejne podniesienie podatków, np. podwyższenie stawki CIT – kończy Rogowiecki.