English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Dane GUS dotyczące bezrobocia napawają optymizmem

25-05-2011

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła na koniec kwietnia br. 12,6 proc., wobec 13,1 proc. w marcu. W kwietniu 2010 roku stopa ta wyniosła 12,4 proc. Jednocześnie sprzedaż detaliczna w kwietniu tego roku wzrosła o 18,6 proc. - Dane GUS każą z optymizmem patrzeć na przyszłość naszej gospodarki – uważają Pracodawcy RP.

 

Bezrobocie spada powoli, choć koniunktura w gospodarce jest dobra. Mamy tu do czynienia z podobną sytuacją jak w obszarze inwestycji. - Przedsiębiorcy obawiają się gwałtownych ruchów kadrowych przez niepewną sytuację w otoczeniu zewnętrznym oraz nie do końca stabilnej sytuacji krajowych finansów publicznych. Poprawa na rynku pracy byłaby na pewno szybsza, gdyby rząd nie łatał dziury w finansach publicznych środkami Funduszu Pracy, co osłabia możliwość prowadzenia aktywnej walki z bezrobociem – ocenia Piotr Rogowiecki, ekspert Pracodawców RP.

 

Wysoka inflacja i powolność poprawy na rynku pracy nie przeszkadza Polakom w wydawaniu pieniędzy. Wysokie ceny żywności nie przeszkodziły we wzroście jej konsumpcji o ponad 10 proc. Okazuje się, że skłonność do konsumpcji jest bardzo wysoka, tym bardziej, że ostatnie dane o wynagrodzeniach były dobre. Znaczący wzrost w sprzedaży mebli i sprzętu RTV AGD należy wiązać z liberalizacją podejścia banków do kredytów konsumenckich.

 

Stabilna sytuacja na rynku pracy wspiera konsumpcję, której nie osłabia nawet rekordowa inflacja. -Jest to dowód na to jak silny mamy rynek wewnętrzny, co jest naszą mocną kartą przetargową w przyciąganiu inwestorów zagranicznych. Jednocześnie, biorąc pod uwagę fakt, że dynamika naszego PKB opiera się głównie na konsumpcji, tegoroczny wzrost PKB na poziomie 4 proc. nie powinien być zagrożony – uważa Piotr Rogowiecki.