English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Czy to koniec rajów podatkowych dla polskich przedsiębiorców?

02-06-2011

Zdaniem Pracodawców RP rejestrowanie polskich spółek w rajach podatkowych jest wynikiem złego systemu podatkowego w naszym kraju.

 

Dotychczas na Cyprze - jednym z rajów podatkowych, które oferują korzystne warunki podatkowe dla różnego rodzaju firm - zarejestrowanych zostało około tysiąca polskich spółek. Ministerstwo Finansów widzi ten coraz poważniejszy problem i dąży do ukrócenia możliwości ucieczki przedsiębiorców od polskich podatków.

 

Przedsiębiorcy wykorzystują fakt, iż Polska zawarła z Cyprem umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Oznacza to, ze mogą płacić niskie stawki rejestrując firmę w raju podatkowym i nie rozliczać się już z polskim fiskusem. Jednakże Ministerstwo Finansów dąży do wyłączenia klauzuli tax sparing z tej umowy. Obecnie toczą się w tym zakresie dyskusje. Trudno przewidzieć ich konsekwencje, zwłaszcza że Cypr słynie ze swoich korzystnych rozwiązań podatkowych.

 

- Zamiast nękania polskich firm znacznie korzystniejszą sytuacją byłaby zmiana przepisów prawa podatkowego na takie, które nie utrudniałyby funkcjonowania przedsiębiorcom – mówi ekspert Pracodawców RP, Emilia Podębska. Dzięki temu więcej rodzimych spółek odprowadzałoby podatki w Polsce, co przełożyłoby się na ogólny dobrobyt państwa. - Dziś nasz system podatkowy jest skomplikowany i uciążliwy, a polski przedsiębiorca wciąż traktowany jest jak potencjalny oszust – podkreśla Emilia Podębska.

 

Problemem jest nie tylko mała liczba ulg, jakie może uzyskać przedsiębiorca rozpoczynający działalność. Chodzi również o wysokość podatków i koszt ich rozliczania, które podatnicy muszą ponosić w trakcie prowadzenia działalności.