English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Pracodawcy RP zadowoleni z założeń do pakietu deregulacyjnego bis

07-06-2011

Pracodawcy RP z zadowoleniem przyjmują fakt, iż resort gospodarki nie ugiął się pod presją biurokratów z innych ministerstw i forsuje projekt tzw. pakietu deregulacyjnego bis, zbliżony do pierwotnej propozycji.

 

Rząd przyjął dziś (7 czerwca) założenia do tzw. ustawy dereglamentacyjnej bis. Najważniejsze propozycje MG to: możliwość wykorzystywania zaległego urlopu do 31 lipca następnego roku, a nie do 31 marca, umożliwienie organizacjom pracodawców i związkom zawodowym występowania do ministra finansów o dokonanie ogólnych interpretacji podatkowych, czy skrócenie z 10 do 5 lat okresu przedawnienia należności z tytułu składek do ZUS i KRUS.

 

Projekt ustawy został wypracowany przez Ministerstwo Gospodarki wspólnie z organizacjami pracodawców, a Pracodawcy RP odegrali wiodącą rolę w przygotowaniu propozycji zmian legislacyjnych. Dokument zawierający założenia do projektu ustawy trafiły następnie do uzgodnień międzyresortowych. Ich efektem było blisko 200 stron w zdecydowanej większości nie konstruktywnych uwag.

 

- Gdyby przyjąć wykładnię urzędników, jakiekolwiek zmiany nie są możliwe. Najczęściej są bowiem niezgodne z prawem (polskim, bądź unijnym) i spowodują ubytek dochodów budżetu państwa lub ich wprowadzenie niepomiernie utrudni pracę administracji - mówi ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki. Wniosek nasuwa się sam: przedsiębiorcy powinni się cieszyć z tego, jak jest i ściskać kciuki, by nie było gorzej. - Nie zgadzamy się na takie podejście. Dlatego tym cenniejsze są inicjatywy Ministerstwa Gospodarki oraz postawa przedstawicieli tego resortu wobec biurokratycznej niechęci do poprawy sytuacji przedsiębiorców – uważa Piotr Rogowiecki.

 

Dobrze się stało, że w założeniach do ustawy przewidziano umożliwienie organizacjom pracodawców i związkom zawodowym występowanie do ministra finansów o dokonanie ogólnych interpretacji podatkowych. Doskonale wiemy, jakie przepisy sprawiają największą trudność przedsiębiorcom a zdobytą od resortu wiedzę, możemy łatwo upowszechnić. Wydanie interpretacji będzie obligatoryjne. - Takie rozwiązanie w korzystny sposób wpłynie na jakość dialogu społecznego, powiększając zakres narzędzi, z których mogą korzystać partnerzy społeczni – podkreśla ekspert.

 

Oczekujemy, iż drugi pakiet deregulacyjny zostanie przyjęty w krótkim terminie, a także w nie okrojonej przez urzędników wersji. – Warto podkreślić, że zmiany dotykają zaledwie kilkudziesięciu barier i obowiązków informacyjnych, co stanowi niewielki ułamek ogółu utrudnień w prowadzeniu działalności gospodarczej. Nie można pozwolić na to, aby nawet te ograniczone, pozytywne zmiany zostały zablokowane – mówi ekspert.