English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Ustawowe ograniczanie zadłużenia samorządów spowolni modernizację kraju

27-06-2011

W wyniku rozporządzenia Ministra Finansów o klasyfikacji tytułów dłużnych samorządy muszą ograniczać inwestycje. To samo rozporządzenie wstrzymało realizację wielu projektów partnerstwa publiczno-prywatnego, gdyż zalicza umowy o partnerstwie do długu publicznego. Pracodawcy RP podkreślają, że rozporządzenie to (wydane 23 grudnia 2010 r.) niesie za sobą istotne, negatywne, konsekwencje.

 

- Drastyczne „przykręcenie śruby” samorządom oznacza istotne ograniczenie inwestycji, co przełoży się na spowolnienie dokonującej się na naszych oczach modernizacji kraju. Niewątpliwie będzie to również oznaczało mniejszą dynamikę wzrostu PKB, a być może także zwiększenie bezrobocia – mówi ekspert Pracodawców RP, Piotr Wołejko.

 

Należy zauważyć, że omawiane rozporządzenie zostało wydane 23 grudnia, opublikowane 29 grudnia, a już 1 stycznia 2011 roku weszło w życie. – Bez cienia wątpliwości można powiedzieć, iż było ono zaskoczeniem dla swoich adresatów, którzy nie mieli żadnych szans przygotować się do wprowadzanych przyjętych niemal z dnia na dzień zmian. Trudno powiedzieć także , aby przy pracach nad rozporządzeniem zastosowano się do technik dobrej legislacji i prawidłowego stanowienia prawa – mówi ekspert.

 

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej uważają, iż ograniczanie długu publicznego jest zadaniem o fundamentalnym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Zarówno państwo, jak i samorządy, powinny racjonalizować wydatki. - Problem w tym, że rząd nie jest gotów do przeprowadzenia poważnych reform i oszczędności, natomiast chętnie przerzuca ten obowiązek na samorządy. Niestety, wielkich oszczędności to nie przyniesie, gdyż udział jednostek samorządu terytorialnego w zadłużeniu publicznym wynosi jedynie 6 procent – podkreśla Wołejko.

 

Pracodawcy RP zwracają uwagę na konieczność ostrożnego podejścia do redukcji zadłużenia samorządów oraz niezbędne poważne reformy wydatków budżetu centralnego.