English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

NIP nadal dla osób fizycznych

29-07-2011

Niewiele może zostać z projektowanej zmiany dotyczącej posługiwania się NIP przez osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Według Pracodawców RP to w dalszym ciągu mnożenie zbędnych formalności.

 

Projekt ustawy pierwotnie przewidywał, że osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej nie będą musiały mieć NIP. W kontaktach z administracją wystarczyłby jedynie PESEL. - W naszej opinii to dobra zmiana, która włącza się w nurt regulacji likwidujących nadmierne obciążenia formalne obywateli oraz przedsiębiorców – mówi Emilia Podębska, ekspert Pracodawców RP.

 

Senat ma jednak odmienne zdanie w kwestii identyfikacji. W trakcie ostatniego głosowania wprowadzono poprawkę, która powoduje, iż część osób fizycznych nadal będzie potrzebować NIP. Chodzi tu o osoby, które chcą zatrudnić nianię, czy pomoc domową, itd. Pomimo tego, że nie są one przedsiębiorcami, to są nadal płatnikami składek ubezpieczeniowych zatrudnionej przez siebie osoby.

 

NIP – em będą musieli się posługiwać także cudzoziemcy, jeśli wynagrodzenie otrzymują z zagranicy, a podatki płacą w Polsce. Związane jest to z rejestrowaniem się do ubezpieczenia społecznego. Duchowni również będą potrzebować NIP jako płatnicy składek.

 

Nad poprawkami będzie obecnie głosował Sejm, od którego zależy, czy zostaną one przyjęte. Zdaniem Pracodawców RP pierwotna wersja przepisów była korzystniejsza.