English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

E - administrowanie danymi pracownika niezbędne

16-09-2011

Papierową dokumentację pracowniczą firmy zobowiązane są przechowywać przez 50 lat. W przekonaniu Pracodawców RP to złe przepisy, które powodują poważne trudności i generują dodatkowe koszta.

 

Zapowiadany przez rząd postęp innowacyjny i techniczny ma się nijak biorąc pod uwagę z pozoru drobne regulacje. Przykładem jest choćby obowiązek przechowywania danych pracownika przez 50 lat w papierowej formie. Dotyczy to wszystkich pracowników, nawet tych, którzy pracowali przez bardzo krótki okres czasu. O tym, w jakich warunkach powinny być przechowywane tego typu informacje mówi ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych.

 

Z jednej strony pracownicy mogą się obawiać upadłości pracodawcy. W związku z tym potrzebne są regulacje, które zadbają o ich świadectwo pracy. Z drugiej jednak pracodawcy powinni mieć możliwość digitalizacji danych. Istnieją również projekty mające na celu skrócenie okresu czasu, w jakim dokumenty mają być przechowywane, o czym pisał Dziennik Gazeta Prawna.

 

Trzeba wziąć pod uwagę wszelkie aspekty proponowanych zmian prawnych. Długi okres przechowywania dokumentacji jest potrzebny, aby prawidłowo określić wysokość emerytury – nie ma pewności jak będzie to wyglądać w przyszłości. Istnieje ryzyko, że po pewnym czasie dokumenty papierowe ulegną zniszczeniu. Natomiast przechowywanie danych w formie elektronicznej wiąże się z tym, iż postęp techniczny może spowodować, że niemożliwe będzie ich odczytanie. Należy jednak wziąć pod uwagę różnego rodzaju dostępne technologie, choćby cloud computing.

 

Pracodawcy RP są przekonani, iż zmiany prawa są niezbędne. Potrzebne jest zarówno skrócenie czasu przechowywania danych, jak i sposób, w jaki są archiwizowane. Jest to z pewnością kwestia, którą powinien się zająć Sejm w nowej kadencji.