English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Produkcja przemysłowa w ocenie Pracodawców RP. Kolejne miesiące mogą być gorsze

19-09-2011

W ocenie Pracodawców RP najnowsze dane o produkcji przemysłowej w sierpniu wystawiają pozytywną ocenę polskim przedsiębiorcom i polskiej gospodarce. Jednocześnie trzeba podkreślić, że kolejne miesiące mogą być gorsze.

 

Produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu o 4,3 proc. miesiąc do miesiąca i 8,1 proc. rok do roku wobec wzrostu o 1,8 proc. rok do roku w lipcu. Jest to bardzo dobry, a jednocześnie zaskakujący wynik. Wzmacnia tezę mówiącą o tym, że tegoroczna dynamika PKB osiągnie 4 proc.


- Trudno jednak przypuszczać, że kolejne odczyty będą podobne. Po pierwsze kryzys w Europie przełoży się na mniejszy portfel zamówień przedsiębiorstw nastawionych na eksport, a poza tym nadal mamy do czynienia z zastojem w inwestycjach. Także ostatnie, nie najlepsze dane z rynku pracy, nie dają impulsu do tego, aby przedsiębiorstwa produkowały więcej. Należy mieć nadzieję, że na rynku pracy nie nastąpi żadne zdecydowane tąpnięcie. Oznaczałoby to hamulec dla konsumpcji co byłoby wyraźnym ciosem dla przedsiębiorstw i całej gospodarki. W kolejnych miesiącach należy spodziewać się gorszych odczytów także dlatego, że rosną ceny surowców przekładających się na ceny oferowanych produktów - mówi ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki.

 

Pracodawcy RP podtrzymują swoją prognozę mówiącą, iż tegoroczna dynamika PKB wyniesie 4 proc. Jednocześnie należy z dużą rezerwą podchodzić do nadal obowiązującej w założeniach do ustawy budżetowej na rok 2012 prognozy mówiącej także o identycznym wzroście w przyszłym roku, tym bardziej że nikt tak naprawdę nikt nie jest w stanie przewidzieć, w którym kierunku rozwinie się sytuacja w Europie.