English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Inflacja na koniec roku nie przekroczy 4 procent

13-10-2011

Według opublikowanych w czwartek przez Główny Urząd Statystyczny danych, ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrosły o 3,9% w stosunku do września 2010 roku, a w porównaniu z sierpniem 2011 r. wzrosły o 0,1%. Zdaniem Pracodawców RP te informacje potwierdzają możliwość utrzymania inflacji na poziomie poniżej 4% na koniec bieżącego roku.

 

Już lipcowy raport NBP podniósł prognozę inflacji na 2011 r. do 4% wobec przewidywanych w poprzedniej, marcowej projekcji 3,2%. Zmianę uzasadniono niepewnością prognoz wzrostów gospodarczych dla krajów rozwiniętych, w tym zwłaszcza krajów strefy euro, która może spowodować osłabienie kursu euro.

 

Jednocześnie rosną ceny surowców energetycznych i rolnych. Według GUS, w okresie od stycznia do maja tego roku ceny żywności wzrosły o 7,2% i wiele wskazuje na to, że wywołana anomaliami pogodowymi w Europie i w Stanach Zjednoczonych tendencja będzie się utrzymywać. Niemniej jednak oczekiwania inflacyjne już w czerwcu wyrażały dominację przekonania, że inflacja zacznie maleć – do poziomu 4,3%. Jeszcze większy od przewidywanego spadek prawdopodobnie wpłynie na ich dalsze obniżenie. W IV kwartale ma też zaznaczyć się spodziewane spowolnienie gospodarcze, wymuszając ograniczenie wzrostu cen.