English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Wysoka konsumpcja może uchronić Polskę przed kryzysem

25-11-2011

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku 2011 r. o 4,1 proc. w stosunku do września i 11,2 proc. w ujęciu rocznym. W opinii Pracodawców RP w obecnej sytuacji informacja ta nie mówi jednak wiele o stanie polskiej gospodarki.

 

Z tych danych wynika, że spodziewana II fala kryzysu w Europie i spowolnienie gospodarcze w Polsce nie przestraszyły gospodarstw domowych na tyle, by ograniczały konsumpcję. - Może to częściowo wynikać ze stabilności poziomu bezrobocia, oscylującego od czerwca wokół poziomu 11,8 proc. Pracujący najprawdopodobniej nie obawiają się utraty zatrudnienia i nie czują się zmuszeni do ograniczenia wydatków. Gdyby popyt krajowy miał okazać się tak odporny na negatywne impulsy, mogłoby to uchronić polską gospodarkę przed skutkami oczekiwanego spadku koniunktury w Europie. Znaczenie konsumpcji sektora prywatnego rośnie właśnie ze względu na planowane na przyszły rok oszczędności w wydatkach publicznych - mówi ekspert ds. gospodarczych Pracodawców RP, Olga Dzilińska.

 

Z drugiej strony należy zwrócić uwagę na fakt, że ponad 4-procentowa inflacja mogła zniekształcić przytoczone dane. Ponadto GUS nie uwzględniał podmiotów zatrudniających poniżej 9 osób, podczas gdy w polskim handlu detalicznym odgrywają one dość istotną rolę. Z prognozami warto więc wstrzymać się do publikacji informacji o wielkości PKB.