English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Ministerstwo Gospodarki umożliwi prowadzenie konsultacji społecznych za pośrednictwem internetu

07-02-2012

Ministerstwo Gospodarki zamierza wprowadzić możliwość zgłaszania uwag do konsultowanych projektów aktów prawnych za pośrednictwem internetu. Ta forma czynnego uczestnictwa w tworzeniu prawa ma być dostępna już w przyszłym roku. Zdaniem Pracodawców RP nowe rozwiązanie umożliwi szersze konsultacje, co przyczyni się do polepszenia jakości prawodawstwa.

 

Zamiarem resortu jest poprawa komunikacji administracji z obywatelami, tak aby każdy zainteresowany miał wgląd w proces tworzenia prawa i mógł przesłać swe uwagi. Program ma charakter pilotażowy - gdyby okazało się, że nowy system konsultacji cieszy się powodzeniem, także inne ministerstwa mogłyby rozpocząć zbieranie uwag do swoich projektów aktów prawnych w internecie.


- Możliwość zgłaszania uwag do tworzonego prawa za pośrednictwem internetu znacznie usprawni proces konsultacji społecznych – przyspieszy go oraz pozwoli zredukować koszty. Nowe prawo będzie natomiast lepiej odpowiadać społeczno-gospodarczym potrzebom obywateli - mówi ekspert pracodawców RP Piotr Rogowiecki.

 

Zdaniem Pracodawców RP elektronizacja administracji jest koniecznym i nieuniknionym procesem. Warto przypomnieć, że na szczeblu UE projekty prawa już dziś są konsultowane za pośrednictwem internetu, a od kwietnia na portalu Komisji obywatele Unii będą mogli również zgłaszać inicjatywy ustawodawcze.