English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Pracodawcy RP oceniają najnowsze dane GUS o bezrobociu i sprzedaży detalicznej

26-07-2012

– Spadek bezrobocia w czerwcu w porównaniu z majem to dobra wiadomość, choć trzeba poczynić tu dwa zastrzeżenia: mamy do czynienia z najwyższym odsetkiem bezrobotnych w tym miesiącu roku od 6 lat, a spadek wynika przede wszystkim z czynników sezonowych – komentuje czwartkowe dane GUS ekspert Pracodawców RP, Piotr Rogowiecki.

 

W opinii Piotra Rogowieckiego trzeba jednoznacznie podkreślić, że sytuacja na rynku pracy jest trudna i od września/października należy się spodziewać wzrostu stopy bezrobocia, która na koniec roku może osiągnąć poziom mocno przekraczający 13%.

 

– Mając na uwadze sytuację na rynku pracy, można uznać, że dobrze się stało, iż Ministerstwo Finansów zdecydowało się na uruchomienie dodatkowych 500 mln zł na aktywne formy walki z bezrobociem – mówi Rogowiecki. Jednocześnie przypomina, że na koncie Funduszu nadal leży niewykorzystane 4,5 mld zł, które zamiast pomagać bezrobotnym, poprawia wskaźniki zadłużenia państwa.

 

Komentując dane o sprzedaży detalicznej, ekspert podkreśla, że odczyt (wzrost realny o 2,6%) należy uznać za słaby, co powiązane jest z wysokim bezrobociem. – Wydaje się, że coraz gorsza sytuacja na rynku pracy skłania Polaków do oszczędzania, a to źle wróży wzrostowi gospodarczemu, który w naszym przypadku opiera się na konsumpcji i eksporcie. Jeżeli dodamy do tego pogarszającą się sytuację w strefie euro, to możemy mieć coraz większe obawy o kondycję całej naszej gospodarki – ostrzega Rogowiecki. Jednocześnie podkreśla, że nie bez znaczenia dla odczytu pozostaje EURO 2012. Impreza z pewnością przyczyniła się do zwiększonej konsumpcji. Widać to choćby w kategorii „meble, RTV, AGD” – Polacy kupowali bowiem więcej telewizorów.