English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

W kwestiach gospodarczych liczmy na siebie, nie na Niemcy

05-10-2012

Niemcy samodzielnie nie uratują europejskiej gospodarki ani nie będą lokomotywą ciągnącą Polskę. O ile w latach 2003–2007 dynamika wzrostu polskiego PKB wynosiła tyle, ile wzrost niemieckiej gospodarki plus 3–4%, o tyle po kryzysowym roku 2008 ta zależność znacząco się zmniejszyła i wynosi 1–2%. Oznacza to, że przywrócenie ścieżki szybkiego wzrostu gospodarczego zależy od nas samych – od decyzji polskiego rządu i parlamentu.

 

Niemcy są największym partnerem handlowym Polski. Ich udział w polskim eksporcie wynosi 26%, a w imporcie – 22%. Wzajemne obroty handlowe wyniosły w 2011 r. 69 mld euro. Jednocześnie dla Niemiec nasz kraj jest zaledwie 13. partnerem handlowym. Niemieckie inwestycje w Polsce wynoszą ponad 20 mld euro, a polskie w Niemczech – 1 mld euro.

 

– Powyższe statystyki jednoznacznie wskazują na stopień zależności polskiej gospodarki od sytuacji ekonomicznej po zachodniej stronie Odry. Gdy gorzej dzieje się w Niemczech, z kilkumiesięcznym opóźnieniem odczuwamy to w Polsce. Potrzebne są więc: dywersyfikacja handlowa, znalezienie nowych rynków zbytu i skierowanie uwagi przez przedsiębiorców na inne państwa, nie tylko z Unii Europejskiej. W procesie internacjonalizacji powinien pomagać rząd, gdyż leży ona w interesie państwa – mówi ekspert Pracodawców RP Piotr Wołejko.

 

Ekspert wskazuje, że rząd nie może liczyć na to, że Niemcy pociągną polski wagon, o czym pisał wczoraj „Dziennik Gazeta Prawna”. Oprócz wsparcia przedsiębiorców we wchodzeniu na nowe rynki należy rozważyć szereg reform o charakterze strukturalnym: zmniejszenie długu publicznego, deregulację gospodarki, uelastycznienie prawa pracy oraz racjonalizację zatrudnienia w administracji publicznej. – Do tego potrzeba jednak woli politycznej i dialogu z partnerami społecznymi. Pracodawcy RP są do takiego dialogu zawsze gotowi – kończy ekspert.