English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Prezydent Pracodawców RP komentuje wtorkowe wystąpienie Prezesa Rady Ministrów

10-10-2012

– Wypracowanie kompromisu pozwalającego na poszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do stosowania kasowej metody rozliczania VAT oraz ewentualne oskładkowanie umów cywilnoprawnych to najważniejsze dla przedsiębiorców elementy wtorkowego wystąpienia Prezesa Rady ministrów, zapowiadającego piątkowe exposé – mówi Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

 

– Popieramy podniesienie granicy przychodów umożliwiającej korzystanie z metody kasowej. Regulacje unijne nie zostawiają jednak wielkiego pola manewru – możliwe jest podwyższenie limitu z 1,2 do 2 mln euro – przypomina Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. W jego opinii ważne jest to, aby przepisy stały się dotkliwe dla nieuczciwych przedsiębiorców, którzy z niepłacenia w terminie uczynili istotny element prowadzenia działalności gospodarczej. – Dysponują oni de facto darmowym kredytem kupieckim. Niemniej proponowane zmiany, przynajmniej na tym poziomie ogólności, oceniamy pozytywnie. Mogą one ograniczyć kryminogenne praktyki, a także wpłynąć na zmniejszenie zatorów płatniczych – dodaje Prezydent Malinowski i przypomina, że w ciągu dwóch tygodni do rządu powinien trafić projekt ustawy, która zmieni niektóre zasady rozliczania podatku VAT, m.in. wprowadzi sankcje za odliczanie podatku VAT bez zapłacenia odpowiedniej faktury. Szczegóły poznamy w piątkowym wystąpieniu Premiera.

 

Prezydent Malinowski odniósł się także do coraz częściej pojawiających się pogłosek dotyczących ewentualnego oskładkowania umów cywilnoprawnych. – Jeśli rzeczywiście rząd ma taki pomysł, to będzie on działać destrukcyjnie na rynek pracy – ostrzega Prezydent Pracodawców RP. Podkreślił, że doprowadzi to do drastycznego skoku poziomu bezrobocia oraz do wzrostu szarej strefy.

 

Prezydent Pracodawców RP podkreśla systematyczny wzrost bezrobocia w ostatnich miesiącach; przedsiębiorcy borykający się z zatorami płatniczymi oraz słabnącym popytem na ich produkty i usługi szukają sposobów na zyskanie dodatkowych oszczędności. – W sytuacji gdy wielu pracodawców walczy o przetrwanie, trudno jest wymagać od nich ponoszenia dodatkowych kosztów – kończy Prezydent Malinowski.