English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Ograniczanie zbędnych obciążeń nakładanych na przedsiębiorców to rozsądny kierunek zmian

06-12-2012

Eksperci Pracodawców RP z zadowoleniem przyjmują informację o zmniejszaniu liczby obowiązków nałożonych przez prawo na przedsiębiorców.

 

Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło wstępny etap prac nad nowelizacją ustawy o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego. Ważniejsza ze zmian dotyczy propozycji zlikwidowania obowiązku przechowywania przez przedsiębiorcę tych numerów Monitora, w których opublikowane zostały ogłoszenia i obwieszczenia dotyczące danego przedsiębiorcy. – Ograniczanie niepotrzebnych obciążeń przedsiębiorców jest ze wszech miar słuszne – mówią eksperci Pracodawców RP.


Zamysł projektodawcy wpisuje się w rządowe działania dotyczące eliminacji zbędnych barier prawno-administracyjnych i technicznych. Zniesienie obowiązku przechowywania poszczególnych numerów Monitora przyczyni się do zlikwidowania niepotrzebnych obciążeń nakładanych przez prawo na przedsiębiorców, ułatwiając tym samym funkcjonowanie podmiotów gospodarczych. Spowoduje to także wzrost popularności Monitora Sądowego i Gospodarczego w wersji on-line.


Przykładami takich zmian w prawie, które idą z duchem czasu, są m.in.: możliwość rejestracji spółki z o.o. w trybie S24 (z wykorzystaniem elektronicznego formularza), możliwość uzyskania elektronicznych odpisów z KRS czy też objęcie elektronizacją (na razie tylko częściowo) postępowań sądowych. – Popieramy wszelkie zmiany mogące ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. Czekamy na następne działania, które w sposób pośredni lub bezpośredni pozytywnie wpłyną na przedsiębiorców – mówią eksperci Pracodawców RP.