English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Jednolity patent europejski to kolejne obciążenie dla polskich firm

11-12-2012

Pomimo poważnych wątpliwości zgłaszanych przez przedsiębiorców i ekspertów rząd nie zdecydował się na wycofanie Polski z procedury wzmocnionej współpracy 25 państw członkowskich UE na rzecz jednolitego patentu europejskiego.

 

W poniedziałek Rada ds. konkurencyjności UE zatwierdziła dwa rozporządzenia dotyczące jednolitego systemu ochrony patentowej oraz umowę międzynarodową w sprawie powołania Jednolitego Sądu Patentowego. Pakiet regulacji przyjął 11 grudnia br. Parlament Europejski.

 

– Liczyliśmy na to, że przewidywane negatywne konsekwencje wprowadzenia nowego systemu skłonią rząd do odstąpienia od porozumienia – mówią eksperci Pracodawców RP. Ich zdaniem wobec tak poważnych obaw co do skutków gospodarczych wprowadzenia jednolitego patentu europejskiego w Polsce, konieczna wydaje się pogłębiona analiza proponowanego systemu. – Tymczasem w tej sprawie nie przeprowadzono nawet stosownych konsultacji społecznych, a część dokumentów dotyczących nowego systemu nie jest jeszcze dostępna w języku polskim albo wręcz wcale nie została upubliczniona – np. tak istotny projekt regulaminu Jednolitego Sądu Patentowego – podkreślają.

 

Pracodawcy RP zwracają uwagę na to, że ostateczna decyzja o tym, czy w Polsce będzie obowiązywał jednolity patent, zapadnie w Sejmie, który musi ratyfikować umowę międzynarodową dotyczącą Jednolitego Sądu Patentowego. Eksperci organizacji uważają jednak, że argumenty przedstawiane przez krytyków wprowadzenia jednolitego patentu w Polsce są na tyle wymowne, iż to rząd powinien był jak najszybciej wycofać Polskę ze wzmocnionej współpracy w tej dziedzinie. 

 

– Z punktu widzenia polskich małych i średnich przedsiębiorców wprowadzenie jednolitego patentu europejskiego oznacza kłopoty. Pozostaje mieć nadzieję, że posłowie, mając na względzie negatywne skutki tego rozwiązania – a zwłaszcza duży wzrost kosztów monitorowania czystości patentowej – dobrze rozważą konsekwencje systemu jednolitej ochrony patentowej dla polskiej gospodarki – podsumowują eksperci Pracodawców RP.