English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Inflacja przestała być zagrożeniem dla polskiej gospodarki

15-01-2013

Zdaniem Pracodawców RP najnowsze dane GUS wskazują na malejącą presję inflacyjną. Ceny towarów i usług wzrosły o 2,4% w stosunku do grudnia 2011 r., a wzrosły o 0,1% w porównaniu z ubiegłym miesiącem. Jest to zaskakujące, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę świąteczne zakupy. Rok temu wzrost inflacji liczony miesiąc do miesiąca wyniósł 0,4%.

 

W opinii ekspertów Pracodawców RP inflacja przestała być największym zagrożeniem dla polskiej gospodarki. Warto bowiem przypomnieć, że w 2011 roku wyniosła ona 4,3%, a w ubiegłym roku było to już 3,7%. W budżecie na 2013 rok rząd założył natomiast średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych na poziomie 2,7%. Wydaje się, że możliwe jest osiągnięcie niższego pułapu, bliższego tzw. celowi inflacyjnemu (2,5%).

 

– Wszystko to uzasadnia dalsze obniżanie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Zagrożenie inflacyjne minęło, teraz więc należy się skupić na wzroście gospodarczym. A temu polityka wysokich stóp nie sprzyjała, ponieważ czyniła kredyt dobrem trudno dostępnym – mówi ekspert organizacji Piotr Wołejko. Podkreśla jednocześnie, że największym zagrożeniem jest obecnie spadająca dynamika konsumpcji prywatnej, która stanowi główny motor napędzający polską gospodarkę w ostatnim czasie.