English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Spadek sprzedaży detalicznej nie jest zaskoczeniem

22-03-2013

Dane GUS o lutowym spadku sprzedaży detalicznej o 0,8 proc. w porównaniu z lutym 2012 roku, a w ujęciu miesięcznym – o 2,6 proc. są zgodne z prognozami Pracodawców RP.

 

– Najnowsze dane GUS to kolejne potwierdzenie tego, że konsumpcja indywidualna na dłuższy czas przestała być motorem napędowym naszej gospodarki – mówi ekspert Pracodawców RP Piotr Rogowiecki. – Jeszcze kilka miesięcy temu zastanawialiśmy się, czy Polacy będą obniżać poziom swojego życia, czy też raczej sięgną po oszczędności. Dziś już wiemy, jaką drogę wybrali – dodaje ekspert.

 

Warto podkreślić, że dopiero w lutym – po 7 miesiącach stabilizacji lub spadku realnego poziomu wynagrodzeń w ujęciu rok do roku – nastąpił ich wzrost. W tej sytuacji trudno wymagać od konsumentów, że będą wydawali coraz więcej, tym bardziej że zewsząd słyszą o trudnej sytuacji gospodarczej.

 

– Kolejne dane o sprzedaży detalicznej są uzależnione od kondycji rynku pracy. Zakładając, że od marca do października poziom bezrobocia będzie spadał, w następnych miesiącach można być lekkim optymistą – kończy ekspert Pracodawców RP.