English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Politycy posłuchali głosu biznesu – Polska nie podpisze umowy o jednolitym patencie

13-05-2013

Pracodawcy RP z zadowoleniem przyjmują decyzję rządu o odmowie podpisania międzynarodowej umowy, dotyczącej Jednolitego Sądu Patentowego. – To dobrze, że zdecydowano się posłuchać głosu środowisk biznesu i nauki – komentują eksperci Pracodawców RP.


Pracodawcy RP wskazywali na ryzyko i wątpliwości natury prawnej, związane z ewentualnym przyjęciem jednolitego patentu. Dlatego apelowali do rządu o wycofanie się z porozumienia w tej sprawie. – Cieszy nas fakt, że politycy posłuchali rzeczowych argumentów – komentują decyzję rządu eksperci organizacji. – Z punktu widzenia polskich małych i średnich przedsiębiorców wprowadzenie jednolitego patentu europejskiego mogłoby bowiem oznaczać duże kłopoty, związane ze znacznym wzrostem liczby patentów w Polsce. Na jednolitym patencie skorzystaliby głównie duże, międzynarodowe korporacje oraz liderzy innowacyjności – mówią eksperci Pracodawców RP. Na wysokie koszty związane z wdrożeniem tego rozwiązania wskazywał też przygotowany dla Ministerstwa Gospodarki raport firmy Deloitte – mowa o niebagatelnej kwocie 53 mld zł w ciągu 20 lat.


Warto również podkreślić, że decyzja o pozostaniu poza jednolitym systemem patentowym nie oznacza zarzucenia prac nad zmianami systemowymi w zakresie ochrony patentowej w Polsce. Zdaniem Pracodawców RP należy działać na rzecz zwiększania potencjału innowacyjnego polskich przedsiębiorców, w tym dostosować prawo patentowe do wzorców z państw będących liderami innowacyjności.

 

Informację o rządowej decyzji opublikował m.in. „Dziennik Gazeta Prawna”.