English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Niemcy nas uratują?

23-05-2013

Dynamika produkcji przemysłowej rozczarowuje, na szczęście dane ze strefy euro dają nadzieję na lepszą drugą połowę roku.

 

Po wtorkowych nie najlepszych danych z polskiej gospodarki dzisiejsze odczyty indeksów menedżerów logistyki dla krajów strefy euro przynoszą powiew optymizmu. – Pozytywnym sygnałem dla polskich przedsiębiorców jest przede wszystkim istotnie większy od oczekiwań – 49 pkt wobec oczekiwanych 48,5 pkt – wzrost wskaźnika PMI niemieckiego sektora przemysłowego – twierdzi ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski. – W czasie gdy popyt wewnętrzny oraz inwestycje publiczne i prywatne ciągną nas w dół, w zasadzie jedynym motorem polskiego wzrostu gospodarczego pozostaje eksport netto. Dlatego, chociaż najbliższe miesiące wciąż będą trudne, lepsze wyniki gospodarcze u naszego największego partnera handlowego przełożą się w kolejnych kwartałach na poprawę sytuacji w Polsce – dodaje Kozłowski. Przypomina też, że w kwietniu produkcja przemysłowa wzrosła w naszym kraju o 2,7 proc., przy oczekiwaniach na poziomie 2,8 proc. – Słabość polskiej gospodarki potwierdza także spadek wskaźnika PMI dla przemysłu, który w kwietniu osiągnął najniższy poziom od 45 miesięcy – komentuje Kozłowski.

 

W jego opinii długotrwale utrzymujący się słaby popyt konsumpcyjny sprawia, że przedsiębiorcy zmuszeni są znacząco obniżać ceny wytwarzanych przez siebie produktów. Świadczy o tym większy od spodziewanego spadek indeksu cen produkcji sprzedanej przemysłu. – Występująca presja dezinflacyjna zwiększa prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej na jej najbliższym posiedzeniu – kończy ekspert Pracodawców RP.