English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Polski eksport poprawia wyniki

19-06-2013

Polska, po raz pierwszy od ponad 4 lat, odnotowała dodatnie saldo na rachunku obrotów bieżących. W kwietniu br. nadwyżka wyniosła 468 mln euro, co oznacza poprawę bilansu o ponad 600 mln euro więcej, niż oczekiwali analitycy.

 

– To wyjątkowa sytuacja. Na przestrzeni ostatnich 13 lat były, jak dotąd, tylko 3 takie miesiące, w których zaobserwowano dodatnie saldo, niemniej zawsze było ono znacznie niższe – mówi ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.

 

Choć odczyt ten prawdopodobnie będzie miał charakter zdarzenia jednorazowego, to jednak wpisuje się w szerszą tendencję. Pomimo braku pozytywnego impulsu w postaci towarzyszącej zazwyczaj spowolnieniu gospodarczemu gwałtownej deprecjacji złotego (poprawiającej naszą konkurencyjność cenową) wartość eksportu wzrosła w kwietniu br. o 4 proc., natomiast w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku – o 12 proc. – Świadczy to o rosnącej sile polskiego sektora eksportowego, który znakomicie odnalazł się w sytuacji spowolnienia gospodarczego. W konsekwencji, od kilku lat, systematycznie ograniczany jest nasz deficyt w handlu zagranicznym – tłumaczy Kozłowski.

 

Naszym eksporterom pomaga także poprawiająca się kondycja gospodarki niemieckiej – głównego partnera handlowego Polski. Indeks instytutu ZEW (Zentrum für Europaeische Wirtschaftsforschung), odzwierciedlający oczekiwania dotyczące kształtowania się sytuacji ekonomicznej w ciągu najbliższych 6 miesięcy, wzrósł w czerwcu o 2,1 pkt – do 38,5 pkt – podczas gdy analitycy spodziewali się, że zwiększy się on o 1,7 pkt.