English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Wraca kwestia zawieszenia pozwoleń na emisję dwutlenku węgla

01-07-2013

W środę 3 lipca Parlament Europejski ponownie zajmie się kwestią backloadingu, czyli proponowanego przez Komisję Europejską zawieszenia 900 mln pozwoleń na emisję dwutlenku węgla po 2013 r. W kwietniu propozycja ta została co prawda odrzucona przez PE, jednak silna presja Komisji oraz części eurodeputowanych spowodowała, że problem ten powrócił. Pracodawcy RP zwracają uwagę na fakt, iż ewentualne wycofanie części uprawnień będzie się wiązało ze wzrostem kosztów energii elektrycznej.

 

Istotą backloadingu jest administracyjna interwencja w rynkowy system handlu emisjami (ETS). Koszt uprawnienia do emisji jednej tony CO2 to w tej chwili nieco ponad 4 euro. Zdaniem Komisji Europejskiej powinno to być dużo więcej, ok. 30–40 euro za tonę. Dla polskich elektrowni i zakładów przemysłowych oznaczałoby to istotny wzrost kosztów i konieczność przeniesienia przynajmniej części z nich na klientów.

 

Zdaniem Pracodawców RP interwencja w rynkowy system jest niedopuszczalna. Nie można zmieniać warunków gry w jej trakcie, tzn. dążyć do wzrostu cen do zakładanego wcześniej poziomu, w sytuacji gdy rynek zdecydował inaczej. Czy Komisja Europejska podjęłaby analogiczną interwencję, gdyby ceny uprawnień znacząco przekraczały zakładany poziom i wynosiły np. 80–100 euro za tonę?

 

Niskie ceny uprawnień do emisji CO2 są wynikiem spowolnienia gospodarczego, a także znaczących nakładów modernizacyjnych w zakładach emitujących znaczne ilości CO2. Nie można karać firm za to, że szybciej wdrożyły nowe technologie, ani zadawać im dodatkowego ciosu w trudnej sytuacji gospodarczej. Europa nie może pozwolić sobie na dalsze podwyższanie cen energii elektrycznej, gdyż narasta zjawisko ubóstwa energetycznego, a przedsiębiorstwa tracą pozycję konkurencyjną względem państw azjatyckich czy Stanów Zjednoczonych – gdzie gaz łupkowy znacząco obniżył ceny błękitnego paliwa.

 

Kwietniowe głosowanie w sprawie backloadingu Parlament Europejski rozstrzygnął na korzyść Polski zaledwie 19 głosami. Teraz możemy przegrać. Jeśli tak się stanie, dyrektywa wprowadzająca zmiany w systemie ETS przejdzie na szczebel międzyrządowy, a ewentualne rozstrzygnięcia mogą zapaść na jesieni.