English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Wiele wskazuje na to, że polska gospodarka najgorsze ma już za sobą

01-07-2013

W opinii eksperta Pracodawców RP Łukasza Kozłowskiego zaskakujący wzrost wskaźnika PMI dla polskiego sektora przemysłowego w czerwcu do 49,3 pkt – wobec oczekiwanych 48,3 pkt – zwiastuje spodziewane w drugiej połowie roku ożywienie gospodarcze. – Wciąż niepewne jest jednak to, czy w sytuacji gdy strefa euro ciągle zmaga się z recesją, odbicie będzie równie silne jak w latach 2010–2011 – komentuje Kozłowski.

 

Zdaniem Łukasza Kozłowskiego umacniający się popyt wewnętrzny wpływa na poprawę nastrojów polskich przedsiębiorców. – Jak dotąd jedynym motorem wzrostu naszej gospodarki był eksport netto. Teraz wreszcie zaczyna dołączać do niego konsumpcja, o czym świadczy nieoczekiwany wzrost sprzedaży detalicznej w maju o 0,5 proc. w skali roku. W konsekwencji przedsiębiorstwa odnotowały w czerwcu wzrost nowych zamówień po raz pierwszy od stycznia 2012 r. – mówi ekspert Pracodawców RP.

 

We wtorek rozpoczyna się kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. – Chociaż lipcowa obniżka stóp procentowych o 25 punktów bazowych wydaje się przesądzona, to jednak coraz lepsze odczyty wskaźników makroekonomicznych sugerują, iż cykl luzowania polityki monetarnej może się na tym zakończyć – uważa Kozłowski.