English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Przedłużenie funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych jest korzystne dla przedsiębiorców

24-07-2013

W opinii Pracodawców RP przyjęcie przez rząd pakietu projektów rozporządzeń, które mają wydłużyć funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych z 2020 r. do 2026 r., jest bardzo dobrą wiadomością – zarówno dla działających w SSE przedsiębiorców, jak i dla ok. 250 tys. zatrudnianych przez nich pracowników.

 

Eksperci Pracodawców RP przypominają, że od początku istnienia specjalnych stref (najstarsza została założona w 1995 r.) do dziś zainwestowano w nich blisko 88 mld zł. Tylko w 2012 r. napłynął tam kapitał o wartości ok. 7 mld zł. W kolejnych latach wielkość ta najprawdopodobniej zaczęłaby się kurczyć ze względu na niepewność co do dalszego istnienia SSE, która zniechęcała część firm do podejmowania przedsięwzięć inwestycyjnych na ich terenie. Jak wynika z badań KPMG, aż 73 proc. przebadanych przedsiębiorców zainwestowałoby tam dodatkowe środki, gdyby okres funkcjonowania Stref został wydłużony o 6 lat.

 

Niepokojący wydaje się fakt, iż zdaniem 67 proc. firm produkcyjnych skala ich działalności jest zbyt mała, by ulokować ją w jednej ze Stref. Wskazuje to na potrzebę stworzenia ułatwień dla małych i średnich przedsiębiorstw, tak aby również i one miały możliwość czerpania korzyści z obecności w SSE. Nie można jednak zapominać i o tym, że ważne jest tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi przedsiębiorczości także poza specjalnie wybranymi obszarami.