English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Wyraźniejsze ożywienie dopiero w 2014 roku

14-08-2013


– Środowe dane o wzroście gospodarczym w II kwartale (0,8%) wskazują na to, że można spodziewać się wejścia Polski w fazę ożywienia gospodarczego w drugiej połowie roku – mówi ekspert Pracodawców RP Jacek Brzozowski.

 

Ekspert Pracodawców RP przypomina, że gospodarka zaczęła wyraźnie zwalniać od początku 2012 roku. – Istotny jest więc fakt, iż ta negatywna tendencja zaczyna się odwracać, a dane ekonomiczne wskazują na to, że udało się uniknąć recesji – powiedział Brzozowski. Zdecydowanej poprawy sytuacji gospodarczej oczekuje się dopiero w 2014 r. – Należy także pamiętać o tym, że pomimo stopniowo poprawiającej się sytuacji w najważniejszych krajach Unii Europejskiej na polską gospodarkę wciąż oddziaływać będą czynniki związane z niepewnym otoczeniem zewnętrznym – podkreśla ekspert. W jego opinii dane wskazują wprawdzie na to, że polska gospodarka dno koniunktury ma już za sobą, jednak wciąż nie możemy mówić o zdecydowanym ożywieniu gospodarczym.

 

Analizując sytuację przez pryzmat cyklu koniunkturalnego, można dojść do wniosku, że faza ożywienia już się zaczęła. Jednak aby przedsiębiorstwa faktycznie odczuły poprawę, tendencja ta musi mieć charakter wyraźny i trwały. – Chcąc z pełnym przekonaniem ogłosić powrót ożywienia gospodarczego, powinniśmy odnotować wzrost nakładów inwestycyjnych i zatrudnienia. W tych obszarach poprawa będzie najprawdopodobniej bardzo powolna. Lepsze dane z rynku pracy będą widoczne dopiero w II kwartale 2014 roku – mówi Jacek Brzozowski.