English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Inflacja znowu zaskakuje - tym razem pozytywnie

14-08-2013

– Wzrost rocznego wskaźnika dynamiki cen towarów i usług konsumpcyjnych z 0,2 proc. do 1,1 proc. to bardzo duże zaskoczenie – komentuje środowe dane ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski. – O ile jeszcze miesiąc temu można było się obawiać wystąpienia deflacji, o tyle dziś jest to już niezwykle odległa perspektywa – dodaje Kozłowski.

 

Zdaniem Kozłowskiego najnowsze dane nie oznaczają jeszcze, że w kolejnych miesiącach dojdzie do równie dynamicznego wzrostu cen. – Wiele wskazuje na to, że o wartości lipcowego odczytu przesądziły zdarzenia nadzwyczajne. O ewentualnej słuszności tej hipotezy przekonamy się już w piątek, kiedy to poznamy dane na temat inflacji bazowej, której wartość jest oczyszczona z wpływu tych czynników – mówi ekspert Pracodawców RP.

 

Środowe dane na temat inflacji sprawiają, że dalsza obniżka stóp procentowych NBP na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej jest absolutnie wykluczona. – Wskaźnik CPI dzieli już tylko 0,4 pkt proc. od dolnego zakresu wahań tolerowanych przez nasz bank centralny. Gospodarka reaguje z opóźnieniem na impulsy płynące ze strony polityki monetarnej, tak więc można się spodziewać, że niskie stopy procentowe do końca roku jeszcze trochę podbiją w górę stopę inflacji – kończy Kozłowski.