English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Ożywienie w polskiej gospodarce coraz silniejsze

20-08-2013

W opinii eksperta Pracodawców RP Łukasza Kozłowskiego odnotowany w lipcu wzrost produkcji przemysłowej aż o 6,3 proc. rok do roku, wobec 3 proc. miesiąc wcześniej, świadczy o coraz silniejszym ożywieniu w polskim sektorze przetwórczym.

 

– O ile w drugim kwartale napływały do nas rozczarowujące dane, o tyle obecnie jesteśmy stale zaskakiwani lepszymi od oczekiwań wynikami naszej gospodarki – komentuje najnowsze dane ekspert Pracodawców RP.

 

Zdaniem Łukasza Kozłowskiego, chociaż tak dobre odczyty są po części efektem niskiej bazy, dane stanowią jednak pozytywny sygnał. – Tak dobry wynik zawdzięczamy w istotnej mierze temu, że w lipcu 2012 r. wartość produkcji sprzedanej przemysłu spadła o 1,9 proc. Nie można jednak zapominać o tym, że analitycy oczekiwali teraz znacznie słabszego wzrostu – o 5,1 proc. w skali roku. Osiągnęliśmy tym samym najwyższy poziom produkcji od 8 miesięcy – mówi ekspert Pracodawców RP.

 

Zmniejszająca się dynamika spadku cen produkcji sprzedanej przemysłu – która w skali roku spadła o 0,2 punkty procentowe więcej, niż oczekiwano – również wskazuje na coraz wyraźniejsze odbicie polskiej gospodarki. W skali miesiąca mieliśmy nawet do czynienia ze wzrostem tego wskaźnika. – Świadczy to o tym, że popyt wewnętrzny powoli zaczyna się umacniać i przedsiębiorcy nie znajdują się już pod tak silną presją, by ograniczać ceny sprzedawanych przez siebie produktów – uważa Kozłowski.

 

Pracodawcy RP zwracają jednak uwagę na to, że skala oraz trwałość ożywienia uzależniona jest od tego, jakie działania zostaną podjęte przez rząd. Jeśli liczne bariery prawno-administracyjne ograniczające rozwój przedsiębiorczości nie zostaną zniesione, grozi nam pogrążenie się w długotrwałej stagnacji.