English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Bez rozsądnego planu naprawczego nie można poważnie myśleć o uratowaniu Stoczni Gdańsk

02-10-2013

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej wielokrotnie angażowali się w działania zmierzające do utrzymania produkcji w Stoczni Gdańsk. Niestety mimo znacznego zaangażowania kapitałowego Agencji Rozwoju Przemysłu aktualny właściciel nie był w stanie wprowadzić zakładu na ścieżkę trwałej rentowności.

 

Szansą dla Stoczni Gdańsk miał być nowy plan biznesowy, przygotowany przez większościowego akcjonariusza. Okazał się on jednak nierealistyczny. Mając to na uwadze, zdaniem Pracodawców RP dalsze zaangażowanie pieniędzy podatników w generującą znaczące straty inwestycję przyniosłoby więcej strat niż korzyści – szczególnie że byłyby one i tak bardzo niepewne oraz odległe w czasie. – Utrzymywanie Stoczni Gdańsk bez wiarygodnego planu naprawczego nie tylko jest bezcelowe, lecz także może zostać uznane za działanie na szkodę Skarbu Państwa – podkreślają eksperci Pracodawców RP. – Finansowa pomoc dla jednego przedsiębiorstwa, nawet tak zasłużonego jak Stocznia Gdańsk, nie może odbywać się kosztem innych inwestycji, których powodzenie wydaje się dużo większe – dodają.

 

Zdaniem ekspertów Organizacji ewentualna upadłość Stoczni Gdańsk może stać się początkiem procesu naprawczego, którego nie udało się przeprowadzić zagranicznemu właścicielowi. – Jesteśmy przekonani o tym, że – mimo znaczącej konkurencji na zglobalizowanym rynku – polskie firmy mogą budować i sprzedawać okręty, a także inne konstrukcje, np. wieże wiatrowe. I powinny to robić bez pomocy ze strony państwa – konkludują eksperci Pracodawców RP.