English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Powoli poprawia się sytuacja na rynku pracy

16-10-2013


Zdaniem eksperta Pracodawców RP Łukasza Kozłowskiego najnowsze dane dotyczące przeciętnego poziomu wynagrodzeń oraz wielkości zatrudnienia w przedsiębiorstwach świadczą o tym, że sytuacja na rynku pracy ulega stopniowemu polepszeniu.

 

– Zapoczątkowane w II kwartale br. ożywienie gospodarcze zaczyna przekładać się na poprawę położenia zatrudnionych oraz poszukujących pracy, chociaż wzrost bezrobocia w nadchodzących zimowych miesiącach jest nieunikniony z uwagi na wpływ czynników sezonowych – komentuje ekspert Pracodawców RP.

 

Roczna dynamika spadku zatrudnienia w przedsiębiorstwach nieprzerwanie wyhamowuje od kwietnia br. i jest coraz bliższa zera. – Biorąc natomiast pod uwagę dane w ujęciu miesięcznym, można nawet zaobserwować niewielką poprawę. W stosunku do sierpnia przybyło ok. 1300 nowych miejsc pracy – zauważa Kozłowski.

 

Przeciętne wynagrodzenie rosło szybciej, niż tego oczekiwała większość analityków. We wrześniu było ono wyższe o 3,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Już teraz możemy zaobserwować, jak rosnący dochód dyspozycyjny gospodarstw domowych przekłada się na wzrost sprzedaży detalicznej. Stabilny popyt konsumpcyjny z kolei skłania przedsiębiorców do utrzymania dotychczasowej wielkości zatrudnienia, a niekiedy nawet jej zwiększenia lub podejmowania nowych projektów inwestycyjnych – mówi ekspert Pracodawców RP.