English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Decyzja Parlamentu Europejskiego dotycząca zmian w dyrektywie tytoniowej nie powinna nas satysfakcjonować

23-10-2013

Zdaniem ekspertów Pracodawców RP wynik głosowania w Parlamencie Europejskim w sprawie tzw. dyrektywy tytoniowej można uznać za kompromis – choć jest on jednak bardzo trudny do zaakceptowania przez polski rząd i europosłów.

 

Europosłowie zdecydowali się pozostawić 8-letnią derogację dla papierosów mentolowych oraz bezterminową możliwość produkowania tzw. slimów. Decyzja Parlamentu Europejskiego nie kończy jednak pracy nad tym projektem. Teraz nadszedł czas na ustalenie wspólnej kompromisowej wersji Parlamentu Europejskiego i przedstawicieli rządów państw UE. Prawdopodobnie Rada Europejska ostateczną decyzję będzie chciała podjąć jeszcze w tym roku, w trakcie szczytu zaplanowanego na koniec grudnia.

 

Zdaniem ekspertów Pracodawców RP polski rząd ma jeszcze około dwóch miesięcy na aktywne promowanie naszego stanowiska oraz na próbę zmiany zapisów dotyczących papierosów mentolowych, pozytywnej listy dodatków czy systemu śledzenia produktów tytoniowych. Samo wejście w życie zapisu o zakazie produkcji papierosów mentolowych może spowodować straty budżetu z tytułu niezapłaconej akcyzy w wysokości ok. 4,5 mld zł. Jednak najwięcej straciliby producenci i plantatorzy, zaś największe korzyści odnieśliby… przemytnicy.

 

Twardym orzechem do zgryzienia dla Ministerstwa Finansów może być także decyzja Parlamentu Europejskiego, zgodnie z którą obrazek na opakowaniach papierosów ma być umieszczany na górze opakowania i zajmować 65% jego powierzchni. To oznacza brak miejsca na znak akcyzowy. Nie może on bowiem zasłaniać oznaczenia obrazkowego z jednej strony, a umieszczenie go na dole opakowania będzie niezgodne z ustawą akcyzową – gdyż znak w trakcie otwarcia opakowania nie będzie ulegał zniszczeniu.

 

Zdaniem Pracodawców RP rząd powinien także szczególnie intensywnie lobbować w kwestii zniesienia – dodanej w art. 6 dyrektywy – tzw. listy pozytywnych dodatków do wyrobów tytoniowych. Pozostawienie tego zapisu może spowodować, że będzie trzeba zlikwidować blisko 40% upraw tytoniu. Dotyczy to całej odmiany Burley, wymagającej ze względów technologicznych stosowania takich dodatków, co do których nie wiadomo, czy Komisja Europejska je zaakceptuje.

 

Zaniepokojenie budzi także zapis mówiący o obowiązku wprowadzenia systemu monitorowania każdej paczki papierosów – od momentu jej wyprodukowania aż do chwili, kiedy trafi ona do sklepu detalicznego. System ten nałoży istotne obciążenie finansowe na producentów tytoniu, którzy nie będą mieli prawa udziału w pracach nad tą technologią. Zdaniem Pracodawców RP system ten tylko w niewielkim stopniu może pomóc w walce z szarą strefą, co nie zostanie zrekompensowane kosztami jego wdrożenia.

 

Pracodawcy RP z zadowoleniem przyjęli natomiast stanowisko Parlamentu Europejskiego w sprawie e-papierosów. To dobrze, że nie będą one uznawane za wyrób medyczny, a pozostaną – jak dotychczas – produktem konsumpcyjnym.