English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Najszybszy od lat wzrost realnych wynagrodzeń

19-11-2013

Zdaniem eksperta Pracodawców RP Łukasza Kozłowskiego, najnowsze dane GUS na temat przeciętnego poziomu zatrudnienia oraz wysokości wynagrodzeń w październiku potwierdzają to, że ożywienie gospodarcze stopniowo znajduje swoje odzwierciedlenie w sytuacji na rynku pracy.

 

W ostatnim miesiącu powstało 5 tys. miejsc pracy. Jest to znacznie większy przyrost niż we wrześniu, pomimo niekorzystnego wpływu czynników sezonowych. Wyraźniejszą poprawę powinniśmy zaobserwować w drugim kwartale 2014 roku – uważa ekspert Pracodawców RP.

 

Dane dotyczące wynagrodzeń również dają powody do optymizmu. Zarobki Polaków wzrosły w ciągu miesiąca o 1,7 proc. i były o 3,1 proc. wyższe niż przed rokiem. – W warunkach bardzo niskiej, i wciąż malejącej, inflacji oznacza to, że realne zarobki w naszym kraju rosną przeciętnie w najszybszym tempie od ok. pięciu lat. Zwiastuje to znaczące umocnienie się popytu konsumpcyjnego w najbliższym czasie, co powinno przełożyć się na dalsze zwiększenie dynamiki wzrostu PKB w kolejnych kwartałach – dodaje Kozłowski.

 

This article is also available in English at http://www.pracodawcyrp.pl/en/news/art,288,real-pay-growth-the-fastest-in-years.html