English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Ewentualna przegrana batalia o papierosy mentolowe oznaczałaby katastrofę dla polskiego rynku

16-12-2013

Spośród wszystkich krajów unijnych Polska najdotkliwiej odczuje następstwa wprowadzenia zakazu sprzedaży papierosów mentolowych. Od determinacji polskiego rządu i europosłów zależy los producentów oraz tysięcy plantatorów i sprzedawców tytoniu.

 

W Polsce sprzedaż papierosów mentolowych stanowi niemal 20% rynku tytoniowego, dlatego należy zrobić wszystko, by toczące się w Brukseli negocjacje nad ostatecznym kształtem dyrektywy dotyczącej zakazu sprzedaży papierosów mentolowych nie doprowadziły do katastrofy na polskim rynku.

 

Pracodawcy RP przypominają, że według opinii Parlamentu Europejskiego z 8 października 2013 roku sprzedaż papierosów mentolowych ma zostać zakazana po ośmioletnim okresie przejściowym. Jest jednak wielce prawdopodobne, że nie uda się utrzymać tego okresu. Popularne „mentole” mogą stać się bowiem kartą przetargową w rozgrywkach dotyczących kompromisowych rozwiązań w innych dziedzinach.

 

Eksperci Organizacji podkreślają, że zakaz produkcji i sprzedaży papierosów mentolowych doprowadzi do niekontrolowanego rozszerzenia się szarej strefy w Polsce, m.in. ze względu na relatywnie łatwy dostęp do produktów przemycanych zza wschodniej granicy. Zakaz będzie skutkować także radykalnym spadkiem zapotrzebowania na krajowy surowiec, a co za tym idzie – drastycznym pogorszeniem się warunków ekonomicznych 60 tys. Polaków uprawiających tytoń. Dyrektywa UE spowoduje także redukcje zatrudnienia w przemyśle tytoniowym, który wybrał Polskę jako swoje centrum produkcyjne.

 

Pracodawcy RP uważają, że co prawda nawet najdłuższy okres przejściowy nie rozwiąże problemów, z jakimi spotkają się polski handel, plantatorzy i pracownicy po wejściu w życie dyrektywy w proponowanym kształcie – jednak opóźnienie jego wejścia w życie to odroczenie likwidacji wielu miejsc pracy. Stąd tak istotne jest zaangażowanie się w trwające negocjacje.

 

W związku z tym Pracodawcy RP domagają się od polskich władz tego, aby na ostatniej prostej w batalii o polski mentol z całą mocą reprezentowali interes naszej gospodarki. Należy zrobić wszystko, by nie stracić dorobku tego roku oraz wysiłków polskiej dyplomacji i europosłów w walce o korzystny dla naszego kraju kształt dyrektywy.