English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Polski przemysł silny na tle Europy

19-12-2013

Zdaniem eksperta Pracodawców RP Łukasza Kozłowskiego, najnowsze dane na temat produkcji przemysłowej potwierdzają, że trwa ożywienie gospodarcze w Polsce. – To szczególnie istotny sygnał, zważywszy na ogólną słabość przemysłu państw Unii Europejskiej. Jak bowiem wynika z najnowszych danych – produkcja w nich spadła o 1,1 proc. w ciągu zaledwie jednego miesiąca – komentuje ekspert Organizacji.

 

Obraz polskiego przemysłu jest lepszy niż w przypadku większości krajów Wspólnoty. W listopadzie produkcja wzrosła o 2,9 proc. w skali roku, wobec prognozowanych 1,6 proc. – Na pozór mogłoby się wydawać, że nie są to dobre dane. Dynamika tego wzrostu jest wyraźnie słabsza niż w poprzednim miesiącu – wyniosła ona wówczas 4,4 proc. rok do roku – a w ujęciu miesięcznym mieliśmy nawet do czynienia ze spadkiem produkcji. Trudno było jednak liczyć na poprawę – w ujęciu bezwzględnym – rekordowo wysokiego wyniku, w sytuacji gdy w listopadzie mieliśmy aż o 4 dni robocze mniej niż w październiku – mówi Kozłowski.

 

W jego ocenie dobre wyniki sektora przemysłowego mają szczególną wartość w kontekście niejednoznacznego oraz coraz bardziej niepokojącego rozwoju sytuacji w strefie euro. – Dane za ostatni kwartał wskazują na przyhamowanie ożywienia gospodarczego w wielu europejskich krajach. Niestety okazało się, że nie była to korekta trendu wzrostowego, lecz objawy poważniejszych kłopotów. Najsilniejsze gospodarki, z Niemcami na czele, wciąż są w dobrej kondycji, jednak w Hiszpanii, a nawet Francji, pojawiają się oznaki słabnącej aktywności ekonomicznej. Jeśli strefa euro, zaledwie dwa kwartały po wydobyciu się z długotrwałej recesji, ponownie wpadnie w poważne kłopoty, niestety zagrozi to dalszemu odradzaniu się polskiej gospodarki – uważa ekspert Pracodawców RP.