English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Produkcja przemysłowa dużo gorsza od oczekiwań

21-01-2014

Zdaniem eksperta Pracodawców RP Łukasza Kozłowskiego wzrost produkcji przemysłowej w grudniu ubiegłego roku o 6,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku stanowi rozczarowujący sygnał.

 

Wprawdzie grudzień nigdy nie jest najlepszym okresem dla sektora przemysłowego, jednak spadek produkcji w ciągu miesiąca o 9,7 proc. trudno potraktować jako dobrą wiadomość, tym bardziej że mediana prognoz analityków kształtowała się na poziomie +10,5 proc. rok do roku – komentuje ekspert Organizacji.

 

Dlaczego wyniki polskiego przemysłu są tak słabe? – Być może nie doceniono w pełni wpływu układu kalendarza, sprzyjającego braniu długich urlopów w grudniu 2013 r. Sądzę jednak, że dużo większe znaczenie miały problemy strefy euro, która – po dość wyraźnym odbiciu w połowie 2013 r. – w kolejnych kwartałach znowu zaczęła pogrążać się w stagnacji. Przez ostatnich kilka miesięcy polska gospodarka, włącznie z sektorem przemysłowym, zadziwiała swą siłą, i to mimo dość niekorzystnych warunków zewnętrznych. W końcu jednak musiały one przełożyć się na sytuację w Polsce – twierdzi Kozłowski.

 

Spowolnienie dynamiki wzrostu nie było odczuwalne we wszystkich sektorach. – Budownictwo po raz pierwszy od ponad 1,5 roku odnotowało wzrost produkcji w ujęciu rocznym. Chociaż jest to po części efekt niskiej bazy statystycznej, należy również wskazać na pozytywny wpływ korzystnych warunków atmosferycznych w grudniu. Dzięki temu możliwe było osiągnięcie wzrostu aż o 21,5 proc. w skali miesiąca. Z tego samego powodu największego rocznego spadku wartości produkcji sprzedanej doświadczyły przedsiębiorstwa wytwarzające i zaopatrujące odbiorców w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – kończy ekspert Pracodawców RP.