English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Sprzedaż detaliczna gorsza od oczekiwań, ale na ścieżce wzrostowej

24-01-2014

W opinii eksperta Pracodawców RP Łukasza Kozłowskiego wzrost sprzedaży detalicznej w grudniu o 5,8 proc. rok do roku świadczyo dalszym umacnianiu się polskiej gospodarki.

 

Popyt wewnętrzny staje się jednym z najważniejszych motorów wzrostu PKB, stopniowo przejmując tę rolę od eksportu netto. To naturalny przejaw ożywienia gospodarczego, choć istnieją podstawy do tego, by sądzić, iż w tym cyklu saldo wymiany handlowej z zagranicą ustabilizuje się znacznie bliżej zera niż dotychczas – komentuje ekspert Organizacji.

 

Wyniki te były jednak słabsze od oczekiwań – spodziewano się wzrostu o 7 proc. w skali roku. – Wprawdzie jest to pewnym rozczarowaniem, jednak zachowana została ścieżka systematycznego wzrostu dynamiki sprzedaży detalicznej. Jeszcze w listopadzie rosła ona w tempie 3,8 proc. rocznie – przypomina Kozłowski. – Rosnącą skłonność Polaków do konsumpcji częściowo wyjaśniać może wysoki w porównaniu z poprzednimi latami realny wzrost wynagrodzeń – dodaje ekspert.

 

Najszybciej rosła sprzedaż samochodów i innych pojazdów oraz części do nich. – Spadek w ujęciu rocznym odnotowano jedynie w przypadku paliw, co po części można wyjaśnić dobrą pogodą, lekko umacniającym się złotym, a także spadkami cen surowców energetycznych. W głównej mierze mamy zatem do czynienia ze spadkiem w ujęciu wartościowym, a nie ilościowym – uważa ekspert Pracodawców RP. Spadek rocznej dynamiki sprzedaży w grudniu odnotowano natomiast – mimo okresu świątecznego – w przypadku żywności i napojów, tekstyliów, odzieży, farmaceutyków, a także pozostałych szybko zbywalnych dóbr konsumpcyjnych.