English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Polski nie stać na wdrożenie pomysłów Komisji Europejskiej dotyczących polityki klimatycznej

10-03-2014

Zbliża się moment podjęcia decyzji dotyczących nowych celów polityki klimatycznej UE w perspektywie do 2030 r. – Wprowadzenie w życie pomysłów Komisji Europejskiej może być bardzo kosztowne dla polskiej gospodarki – mówi ekspert Pracodawców RP Piotr Wołejko.

 

Celami Komisji Europejskiej są: 40-procentowa redukcja emisji gazów cieplarnianych oraz 27-procentowy, ogólnounijny poziom udziału źródeł odnawialnych w całkowitej produkcji energii. Zgoda na tak wysokie progi nie leży w interesie polskiej gospodarki. Tymczasem decyzje mogą zapaść już na najbliższym szczycie przywódców państw, które odbędzie się 20–21 marca.

 

Organizacje pracodawców wspierają rząd w sprzeciwie wobec tyleż ambitnej, ile obojętnej na koszty społeczno-gospodarcze polityki klimatycznej UE. Trudno się zgodzić na jednolite podejście do wszystkich państw i próbę centralnego sterowania gospodarką na modłę rozdzielczo-nakazową – a tak właśnie wygląda dzisiejsza polityka klimatyczna. Jej cele są zbyt wąskie, a wektor klimatyczny skierowany jest w przeciwnym kierunku niż przemysłowy. Nie odbudujemy europejskiego przemysłu w sytuacji nieustannego wzrostu cen energii.

 

Jednym z celów polityki klimatycznej, chociaż niezbyt często eksponowanym, jest ograniczenie uzależnienia UE od importu surowców energetycznych. W tej sytuacji należałoby wspierać wydobycie z rodzimych złóż i nie rozważać zablokowania eksploatacji gazu łupkowego. Wręcz przeciwnie, nacisk powinien być położony na modernizację istniejących oraz budowę nowoczesnych instalacji, które emitowałyby znacznie mniej szkodliwych substancji.

 

Nie każdy kraj może oprzeć swoją energetykę na źródłach odnawialnych, gdyż nie każdy posiada ku temu warunki. Dlatego polityka klimatyczna powinna być elastyczna i dostosowana do każdego państwa z osobna. Forsowane przez Komisję Europejską – przy wsparciu najbardziej rozwiniętych państw członkowskich – jednolite rozwiązania dla wszystkich nie mogą się sprawdzić. Takie właśnie stanowisko powinien prezentować polski rząd podczas negocjacji w Brukseli.

 

Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP