English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Gaz łupkowy – najwyższy czas na zniesienie barier administracyjnych

12-03-2014

Przyjęcie przez Radę Ministrów projektów ustaw dotyczących wydobycia gazu łupkowego to dobry sygnał dla branży wydobywczej. – Dokładnie rok temu opiniowaliśmy pierwotne założenia rządowe, które powstały po wielomiesięcznych dyskusjach i pracach w poszczególnych resortach. Najwyższy czas, aby nie tylko zakończyć okres niepewności regulacyjnej, lecz także znieść zbędne bariery administracyjne – mówi ekspert Pracodawców RP Piotr Wołejko.

 

Ubiegły rok przyniósł spadek liczby wykonanych odwiertów oraz aktywnych koncesji łupkowych. Mimo początkowego entuzjazmu, wywołanego bardzo optymistycznymi szacunkami amerykańskiej Energy Information Administration, postępy w rozpoznawaniu złóż – nie mówiąc już o wydobyciu gazu z formacji łupkowych – są dalece niezadowalające. Wraz z nominacją Macieja Grabowskiego na Ministra Środowiska Premier Donald Tusk zapowiedział nowe otwarcie w sprawie gazu łupkowego. Resort środowiska w przedyskutował z branżą wydobywczą główne zagadnienia i problemy wynikające z projektowanych ustaw, przyjmując część postulatów.

 

Wprowadzenie jednolitej koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węglowodorów oraz ich wydobywanie ułatwi pracę przedsiębiorcom, natomiast rezygnacja z powołania Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych wyeliminuje liczne wątpliwości prawne. Należy także zwrócić uwagę na zwolnienie inwestorów ze specjalnego podatku węglowodorowego i podatku od wydobycia niektórych kopalin – pobór zacznie się od 1 stycznia 2020 r.

 

W tej chwili ważne jest sprawne, a zarazem otwarte na dialog z branżą wydobywczą procedowanie nad projektami ustaw łupkowych w parlamencie. Przyjęcie odpowiednich przepisów zakończy okres niepewności regulacyjnej i powinno stanowić impuls dla inwestorów. Potrzebne jest znaczące przyspieszenie prac przy wierceniach, gdyż tylko poprzez zwiększenie liczby odwiertów możemy ocenić rzeczywisty potencjał polskich złóż.

 

Piotr Wołejko,

ekspert Pracodawców RP