English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Opinie ekspertów
Zakładki 3
zakladki_video

Opinie ekspertów

DRUKUJ

Prace nad ustawami dotyczącymi łupków nabierają tempa

24-04-2014

Rada Ministrów formalnie przyjęła projekty ustaw dotyczących gazu łupkowego jeszcze w marcu, jednak dopiero teraz skierowano je do Sejmu. Oznacza to, że wreszcie rozpoczyna się długo oczekiwany, parlamentarny etap prac legislacyjnych nad mocno spóźnionymi przepisami – mówi ekspert Pracodawców RP Piotr Wołejko.

 

Zanim odbędzie się pierwsze czytanie łupkowych projektów, oceni je jeszcze sejmowe Biuro Legislacyjne, a być może również Biuro Analiz Sejmowych. Dopiero po sporządzeniu opinii projekty trafią do komisji, w której przepisy będą rozpatrywane. Zajmie to kilka tygodni, chociaż w aktualnym planie porządku obrad posiedzenia Sejmu RP w dniach 7–9 maja widnieje pierwsze czytanie obu projektów. Zważywszy na złożoność spraw, a także na długi majowy weekend, bardziej realne wydaje się to, że do pierwszego czytania dojdzie podczas posiedzenia sejmu w dniach 28–30 maja.

 

Nowe przepisy powinny uspokoić inwestorów, którzy będą mieli pewność co do otoczenia prawno-regulacyjnego, w którym przyjdzie im funkcjonować. Dotychczas poruszali się wśród – nierzadko sprzecznych – deklaracji i zapowiedzi. Po obiecującym początku, w ubiegłym roku zmalała liczba wykonanych odwiertów, a niektóre zagraniczne firmy wycofały się z Polski. Tymczasem niemożliwe jest zbadanie potencjału polskich zasobów gazu łupkowego bez przeprowadzenia licznych odwiertów poszukiwawczych.

 

Należy liczyć na to, że parlamentarny etap prac nad ustawami łupkowymi będzie prowadzony w atmosferze dialogu i współpracy z branżą wydobywczą oraz partnerami społecznymi. Warto podkreślić, że otworzenie się przez nowego Ministra Środowiska na dialog z przedsiębiorcami pozwoliło na szybkie wyjaśnienie wielu problematycznych zagadnień, przyczyniając się do zakończenia prac nad ustawami przez Radę Ministrów.  

 

Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP